Gruzja to wciąż jeden z bardziej popularnych i chętnie wybieranych kierunków wakacyjnych podróży. Nic w tym dziwnego. Dziewicze tereny. Piękne widoki. Wyjątkowe zabytki. To wszystko nie może ominąć żadnego, ciekawego świata podróżnika czy turysty, spragnionego odpoczynku w wyjątkowym miejscu, które kryje w sobie wiele niespodzianek. Wśród nich są skalne miasta – prawdziwa perełka i skarb Gruzji.

Na terenie całego kraju jest ich kilka. Porozrzucane po różnych obszarach. Każde z nich to inna data w historii państwa gruzińskiego. Zwiedzanie ich to swoista podróż do przeszłości.

Uplisciche (położone 10 km na wschód od miasta Gori)

To największe miasto skalne na terenie całej Gruzji. Składa się na nich kompleks kilkupoziomowych pomieszczeń, połączonych korytarzami i schodami. Uplisciche to miejsce niezwykłe, gdyż łączy w sobie komnaty i pieczary nawiązujące do różnych okresów historycznych. Są więc i pieczary z widocznymi wpływami rzymskimi, jak i charakterystyczne dla chrześcijaństwa elementy architektoniczne. Ponadto znajdują się tu również obiekty datowane na XI wiek i nawiązujące do stylu Bliskiego Wschodu.

Wanis Kwawebi (położone kilka kilometrów od Wardzii)

To miasto o sakralnym charakterze. Są to pozostałości po ówczesnym klasztorze, pochodzące z VII wieku. Na kompleks składa się system komnat i pieczar połączonych ze sobą tunelami oraz korytarzami. Jest to kompleks wielopoziomowy. Na samym szczycie znajduje się niewielki kościółek. Największą atrakcją tego miejsca są doskonale zachowane inskrypcje z XV wieku.

Dawit Garedżi (zlokalizowane 60 km na wschód od Tbilisi)

To kolejna niezwykła skalna budowla. Jeden z najbardziej cennych obecnie zabytków tego typu w Gruzji. To miasto również posiada sakralny charakter. Składa się na nie kilkanaście klasztorów, dziesiątki kościołów, szerg kaplic oraz niezliczone Konaty skalne. Wszystkie one powstawały w okresie między VI a XIII wiekiem. Z badań prowadzonych na tym terenie wynikało również, że miasto to pełniło swego czasu centrum życia kulturalnego, religijnego i edukacyjnego Gruzji.

Wardzia (oddalone od Achalciche o 40km w kierunku południowo – wschodnim)

To dość duże miasto skalne. Jedna z największych atrakcji regionu, na którym się znajduje. W jego obszarze znalazło się blisko 250 komnat rozlokowanych na blisko 13 różnych poziomach. Sporym zaskoczeniem jest też doskonale zachowany fragment systemu wodno – kanalizacyjnego. Poziomy łączą się między sobą siecią tuneli, korytarzy i schodów. Wardzi stanowiło przez długi czas swojego istnienia ważny ośrodek życia kulturalnego i religijnego na obszarze Gruzji.

Chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Gruzji biura podróży Globzon Travel:

Zobacz inne wpisy: