Savoir-vivre w Gruzji (cz. 1)

W Gruzji biesiaduje się niemalże każdego dnia. Powodów do świętowania jest mnóstwo, jednym z najczęstszych jest przybycie nowego gościa. Jak więc zachować się, jeśli zostaniemy zaproszeni na suprę czyli gruzińską uroczystość?

Czymś co koniecznie musimy wiedzieć, jest to, że nad całą uroczystością czuwa jedna osoba – Tamada. Ów człowiek zwykle jest dojrzałym mężczyzną, który ma autorytet wśród najbliższych i to właśnie on nadaje ton całemu spotkaniu. Wybiera ogólne tematy do rozmów, wznosi toasty, a czasem nawet decyduje, kto z kim ma przejść na tak zwane „Ty” czyli mówić sobie po imieniu. Wszystko to dzieje się tak naturalnie, że nawet nie spostrzeżemy, że ktoś jest „głównym dowodzącym”. Atmosfera jest serdeczna i miła, dlatego też nie powinniśmy się krępować, częstować się tym co przygotowano i oddać się autentycznemu świętowaniu. Po czasie poczujemy się jakbyśmy znali się z naszymi gospodarzami od lat, a ich życzliwość sprawi, że czas biesiadowania upłynie nam bardzo szybko i przyjemnie.

Chcesz zobaczyć to, co w Gruzji najpiękniejsze? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Gruzji biura podróży Globzon Travel:

Zobacz inne wpisy: