Mccheta – jedno z najstarszych gruzińskich miast

Mccheta to nie tylko jedno z najstarszych miast wschodniej Gruzji, ale i całego kraju. Atrakcyjne położenie Mcchety (region o żyznych glebach, łagodnym klimacie, przy ujściu rzeki Aragwy do Kury, nieodpodal tak zwanej Gruzińskiej Drogi Wojennej) sprawiło, że to właśnie w niej toczyło się życie kupieckie i łączyły się szlaki handlowców z różnych części świata.
Mccheta obfituje w wyjątkowe zabytki. Odwiedzając ją koniecznie trzeba zobaczyć między innymi sobór katedralny Sweti Cchoweli. Na uwagę zasługuje również Monastyr Dźwari pochodzący z VI wieku. Jego nazwa to inaczej Monastyr Krzyża i nie wzięła się ona znikąd. Według jednej z legend to właśnie na górze na której usytuowany jest obecnie klasztor zatrzymała się św. Nino i wbiła krzyż. Czas daje się niestety we znaki temu budynkowi, ponieważ wpisany on został na listę najbardziej zagrożonych zniszczeniem zabytków świata.

Chcesz zobaczyć Mcchetę i inne wyjątkowe gruzińskie miasta? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Gruzji biura podróży Globzon Travel:

Zobacz inne wpisy: