Śladami Jazona: gruzińska wyprawa po złote runo

Dzisiejsze Kutaisi to mityczne Ai, stolica Kolchidy – krainy pełnej złota i skarbów. Jak głosi grecki mit o Argonautach to właśnie do Kolchidy po złote runo wyprawił się ze swoimi towarzyszami Jazon. To tutaj w gaju Aresa król Ajetes przechowywał złotą wełnę legendarnego barana. Do mitu o bogactwie Kolchidy nawiązuje usytuowana w centrum miasta fontanna, z licznymi złotymi figurami.

W Kutaisi i jej najbliższej okolicy znajdują się aż dwa obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W samym mieście wznosi się pochodząca z początku XII wieku Katedra Bagrati. W znacznej części została zniszczona przez Turków osmańskich pod koniec XVII wieku i wiele lat traktowana była niemal jak relikwia, dopiero niedawno podjęto się jej odbudowy. Katedra wciąż imponuje piękną formą, zdobieniami oraz rozmachem, z jakim przed wiekami została wykonana.

Kutaisi to doskonała baza wypadowa do zwiedzania okolicznych atrakcji. Położony za miastem XII-wieczny zespół klasztorny Gelati znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najważniejszą budowlą jest oczywiście katedra pw. NMP, w której uwagę przykuwają wyjątkowe freski ścienne. Część z nich powstała tuż po ufundowaniu świątyni przez króla Dawida Budowniczego w 1106 roku. Legenda głosi, że król osobiście brał udział w jej budowie, a po śmierci został pochowany na terenie kompleksu. W katedrze zachowała się również oryginalna XII-wieczna mozaika. Połączenie fresków i mozaiki jest bardzo nietypowe, gdyż nie znajduje analogii w sztuce bizantyjskiej. Gelati posiadało również własną akademię i w czasach świetności nazywane było „nową Grecją” lub „drugim Athos”. Ośrodek skupiał gruzińskich naukowców i intelektualistów i przez długi czas Monastyr był jednym z głównych ośrodków kulturalnych Gruzji.

Warto wyprawić się także do oddalonych o 6 km od Kutaisi – monastyru Motsameta oraz rezerwatu Satapila, w którym oprócz jaskiń krasowych, fragmentów pierwotnego lasu kolchidzkiego, pamiętającego jeszcze czasy Jazona, zobaczyć można także skamieniałe ślady dinozaurów. Świat mityczny zdaje się przenikać ze światem nauki.

Chcesz zwiedzić Kutaisi? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Gruzji biura podróży Globzon Travel:

Zobacz inne wpisy: