Gruzińskie klasztory, cerkwie i katedry

Gruzja jako jeden z najstarszych krajów chrześcijańskich Europy może poszczycić się wieloma zabytkami architektury sakralnej. Na terenie całej Gruzji liczne klasztory i świątynie majestatycznie wznoszą się na górskich zboczach.

Katedra Bagrati
Wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego Katedra Bagrati stanowi jeden z najwspanialszych zabytków kultury gruzińskiej „złotego wieku”. Po przeprowadzeniu kilka lat temu prac konserwatorskich i remontowych ta ponad tysiącletnia budowla wciąż imponuje piękną formą, zdobieniami oraz rozmachem, z jakim przed wiekami została wykonana. Obiekt usytuowany jest na wzniesieniu nad centrum Kutaisi.

Alawerdi
Położony we wschodniej części Gruzji monastyr w Kachetii wybudowano w XI wieku. To jednocześnie jedna z najstarszych świątyń w kraju i drugi co do wysokości budynek sakralny w Gruzji. Kopuła świątyni wznosi się na wysokość 55 metrów. Kompleks położony jest z dala od głównego turystycznego szlaku, i być może właśnie dlatego niektórych przyciąga jak magnes.

Skalny klasztor Wardzia
Ten unikatowy gruziński zabytek pochodzący z XII wieku usytuowany jest na stromym zboczu góry Eruszeli. Wardzia znana jako skalne miasto-klasztor zbudowana została jako schronienie dla ludności podczas najazdów mongolskich. W czasach świetności na przełomie XII i XIII w. miasto zamieszkiwało kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Dziś klasztorem opiekują się mnisi – pustelnicy. Zwiedzający mogą zobaczyć aż 300 komnat.

Tbiliskie świątynie
W samej stolicy nie brak wyjątkowych zabytków sakralnych. Szczególne miejsce w życiu religijnym współczesnej Gruzji zajmuje katedra Sioni. To tutaj przechowywane są relikwie uznawanej za oświecicielkę Gruzji św. Nino. Dzięki niej Gruzja jako drugi kraj na świecie przyjęła chrześcijaństwo. Katedra jest ponadto siedzibą Katolikosa Eliasza II, czyli niezależnego zwierzchnika kościoła gruzińskiego. Na widokówkach z Tbilisi najczęściej pojawia się jednak kościół Metechi, usytuowany na wyniosłej skale pionowo opadającej do wód rzeki Mtkwari. Warto zobaczyć także położony na stokach góry Mtacminda Klasztor św. Dawida czyli Mamadavitis Monasteru oraz XII-wieczną ormiańską katedrę Św. Jerzego.

Chcesz przeżyć niesamowitą podróż? Jeśli tak to koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Gruzji biura podróży Globzon Travel:

Zobacz inne wpisy: